Ostre zapalenie ucha środkowego u dorosłych – przyczyny i objawy

Ostre zapalenie ucha środkowego u dorosłych – przyczyny i objawy

Przyczyny

Ostre zapalenie ucha środkowego, zwane również otyłym uchem, jest stanem zapalnym błony śluzowej ucha środkowego. Może mieć wiele różnych przyczyn, ale najczęstszą z nich jest infekcja bakteryjna. Bakterie najczęściej przedostają się do ucha środkowego przez uszkodzenie błony bębenkowej lub poprzez trąbkę słuchową, która łączy ucho środkowe z gardłem.

Inne przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego u dorosłych to:
1. Infekcje wirusowe – takie jak grypa lub przeziębienie mogą prowadzić do rozwoju zapalenia ucha środkowego.
2. Infekcje grzybicze – rzadkość, ale mogą wpływać na zdrowie ucha środkowego.
3. Alergie – reakcje alergiczne mogą prowadzić do obrzęku błony śluzowej ucha środkowego, co sprzyja rozwojowi infekcji.

Objawy

Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego różnią się w zależności od stopnia i ciężkości infekcji. Objawy mogą obejmować:
– Silny ból ucha, który może być szczególnie dokuczliwy w nocy.
– Redukcję słuchu w dotkniętym uchu.
– Uczucie pełności w uchu.
– Wydzieliny z ucha – mogą być żółtozielone i wypełnione ropy.
– Wysoka gorączka.
– Ogólne złe samopoczucie, zmęczenie.

Leczenie

Leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego u dorosłych zwykle obejmuje stosowanie antybiotyków, które pomagają zwalczyć infekcję bakteryjną. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być również stosowane w celu złagodzenia bólu. W niektórych przypadkach, gdy infekcja jest poważna lub często się powtarza, może być konieczne wykonanie drenażu płynu z ucha środkowego.

Dodatkowo, warto zastosować kilka domowych środków, aby złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia. Należy unikać ekspozycji na dym papierosowy, utrzymać higienę osobistą, stosować kompresy ciepłe na ucho lub korzystać z kropli przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.

Profilaktyka

Aby zapobiec ostremu zapaleniu ucha środkowego, należy zachować kilka ważnych zasad higieny. Należy unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje dróg oddechowych, jak grypa czy przeziębienie. Ważne jest również regularne mycie rąk, szczególnie przed dotknięciem twarzy. Osoby podatne na reakcje alergiczne powinny unikać alergenów, które mogą prowadzić do obrzęku błony śluzowej ucha środkowego. Odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach oraz unikanie ekspozycji na dym papierosowy również może pomóc w zapobieganiu ostremu zapaleniu ucha środkowego.

Pamiętaj, że każdy przypadek ostrego zapalenia ucha środkowego wymaga diagnozy i leczenia przez wykwalifikowanego lekarza. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów, takich jak silny ból ucha lub wysoka gorączka, skonsultuj się z lekarzem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie.