Medytacja dla poprawy zdrowia

Kiedyś medytacja kojarzona była głównie z buddyzmem, jednak od pewnego czasu została ona zaakceptowana również i w zachodnim świecie. Istnieje wiele dowodów, które wskazują, że praktyka medytacji może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Przede wszystkim przyczynia się ona do znacznej redukcji stresu, a także może doprowadzać do tworzenia się nowych połączeń międzykomórkowych w mózgu. To pozytywnie wpływa chociażby na uczenie się czy naszą pamięć. Badacze stwierdzili także, iż medytacja może wzmacniać system odpornościowy organizmu. Na jakie sfery naszego życia ma wpływ takie codzienne medytowanie?

117

Wyższa jakość snu

Wiele osób cierpi na bezsenność, dlatego warto zainteresować się medytacją. Okazuje się bowiem, iż ułatwia ona relaksujący sen. Jeśli mamy więc problemy z zasypianiem bądź często budzimy się w nocy, to medytowanie może być dobrym rozwiązaniem. Z pewnością warto wypróbować tę metodę, zanim sięgniemy po tabletki nasenne, które często prowadzą do uzależnienia. Badanie przeprowadzone przez JAMA Internal Medicine wykazały, że u 49 osób po codziennej medytacji trwającej 20 minut nastąpiła znaczna poprawa snu. Poza tym zmniejszone zostało zmęczenie i depresja.

Większa świadomość samego siebie

Pierwsza praktyka medytacji bywa dość trudna. To ogromna praca nad tym, aby uzyskać kontrolę nad swoim umysłem i uniknąć natłoku chaotycznych myśli. Jednak wraz z upływem czasu, zauważymy znaczną poprawę. Takie wyciszenie pozwala spojrzeć w głąb samego siebie, dzięki czemu zyskujemy samoświadomość. Mamy możliwość wewnętrznego dialogu i zrozumienia, kim naprawdę jesteśmy i do czego pragniemy dążyć. Medytacja sprawia, iż zaczynamy zwracać uwagę na nasze myśli i uczucia.

118

Mniejszy stres

W dzisiejszych czasach życie odbywa się w takim tempie, że wiele osób odczuwa silny stres. Nic więc dziwnego, iż chętnie próbujemy praktyki medytacji. To świetna metoda zwalczania stresu. Dzięki silnej koncentracji jesteśmy w stanie pozbyć się niepotrzebnych zmartwień czy niepokoju. To zaś wpływa pozytywnie na nasza wydajność oraz poprawia jakość snu.

Zwiększenie pewności siebie

Medytacja zmienia sposób postrzegania samego siebie na bardziej pozytywny. Wszystko za sprawą tworzenia związku z samym sobą, dzięki czemu akceptujemy zarówno własne zalety jak i wady. Medytacja pomaga również zobaczyć świat w pozytywniejszym świetle.

Dobra energia wokół nas

Dzięki regularnej medytacji uczymy się współczucia, które znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. To pozwala stworzyć pozytywną, ciepłą i przyjazną atmosferę wokół siebie. Poza zyskaniem więc wewnętrznego spokoju, znacznie poprawimy również relacje z bliskimi i przyjaciółmi.

Warto więc wygospodarować kilka bądź kilkanaście minut dziennie na praktykę medytacji. Początki z pewnością będą trudne, gdyż jest to ogromna praca nad sobą. Nie jest łatwo zapanować nad tłokiem myśli, które wciąż pojawiają się w naszym umyśle. Z czasem jednak nauczymy się panować nad własną niecierpliwością oraz umysłem, a to przynieście pozytywne efekty w wielu sferach naszego życia. Medytacja jest wspaniałym pomysłem na nowy nawyk, który stanie się elementem naszej codzienności w nadchodzącym roku.

 

Źródło:http://polakuleczsiesam.pl/medytacja-wsparciem-poprawie-zdrowia/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz