Jak dbać o włosy? Poznaj proste i skuteczne sposoby

Jak dbać o włosy Poznaj proste i skuteczne sposoby

Pielęgnacja włosów to obszerny temat, o którym każdy z nas mógłby powiedzieć coś od siebie. Nie ma bowiem dwóch osób o identycznych włosach. Ważne jest zatem, by sposób dbania o włosy dopasować do ich rodzaju. Jak to zrobić? Dowiesz się z naszego artykułu.

Kosmetyki dostosowane do Twoich włosów

Włosy dzieli się na trzy kategorie, czyli włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. W oparciu o tę klasyfikację warto dopasować skuteczną rutynę pielęgnacyjną. Dzięki temu różnicę w jakości oraz wyglądzie włosów można będzie zobaczyć bardzo szybko.

  • Włosy niskoporowate– uważane są za włosy zdrowe o ściśle ułożonych łuskach. Są to najczęściej włosy proste, lejące, które nie są podatne na stylizację. Wykazują wysoką odporność na zniszczenia, dlatego pozostają w dobrej kondycji nawet przy codziennym myciu i suszeniu suszarką. Zwykle są lśniące oraz się nie puszą, dlatego prezentują się świetnie nawet bez żadnej stylizacji.
  • Włosy średnioporowate – są to najczęściej spotykane włosy, które stanowią połączenie włosów niskoporowatych oraz wysokoporowatych. Choć na ogół są w dobrym stanie, można je łatwo zniszczyć zbyt intensywną stylizacją. Wpływ na ich jakość ma także farbowanie. Włosy średnioporowate, które nie są farbowane będą w znacznie lepszym stanie od tych farbowanych.
  • Włosy wysokoporowate – są one najczęściej bardzo zniszczone, dlatego tak ważna jest w ich przypadku odpowiednia pielęgnacja włosów. Świetnie chłoną wszystkie produkty, zatem warto nakładać na nie możliwie jak najczęściej maseczki, odżywki czy olejki. Dzięki temu można znacząco poprawić ich stan. Przy włosach wysokoporowatych należy także unikać suszarek, prostownic i lokówek. Jeśli zajdzie konieczność ich użycia, najlepiej wybrać najniższą temperaturę, by dodatkowo nie uszkodzić włosów.

Domowe sposoby pielęgnowania włosów

Każdy może zadbać o swoje włosy w domowym zaciszu. Warto tylko zaopatrzyć się w odpowiednie składniki, z których w kilku prostych krokach można wykonać własną maskę do włosów bez sztucznych dodatków. W przypadku włosów wysokoporowatych najlepszymi składnikami będzie olej winogronowy, aloes, gliceryna oraz miód. Z takich składników można stworzyć domową odżywkę, która skutecznie wygładzi i odżywi włosy. Natomiast włosy średnioporowate bardzo lubią się z proteinami, dlatego maski do takich włosów najlepiej przygotowywać na bazie żółtek jajek, jedwabiu, mleka czy keratyny. Włosy niskoporowate bardzo dobrze przyswajają zaś masło shea, masło kakaowe oraz olej kokosowy, który oferuje każda apteka online. To właśnie tam warto zajrzeć po dobrej jakości składniki do domowej maski do włosów.